Mezinárodní Asociace Nezávislých Esoteriků

Výprava na Velíz

Výprava na mystický vrch Velíz v křivoklátských lesích

Asi 40 kilometrů západně od Prahy se v křivoklátských lesích nachází tajemný Velíz. Oblý vrch u Kublova o nadmořské výšce 595 m. n. m., v okrese Beroun, nese pravděpodobně jméno pohanského boha Velese. Boha magie, podsvětí a ochránce stád. Jeho modla, kterou v roce 2003 vytesali z dubového kmene členové šermířské skupiny „Berounští měšťané“ a vztyčili ji na hřbetu Velízu, vás přenese do dob Vršovců. 

Ti zde podle pověsti zajali knížete Jaromíra z rodu Přemyslovců. Kníže byl zachráněn a jeho družina Vršovce pronásledovala. Jejich vůdce Kochan se před pronásledovateli skryl do jeskyně v Bílé skále na Velízu. Strop jeskyně se v polovině 19. století zřítil a dnes jsou z Bílé skály víceméně rozvaliny. Nedaleko skály vyvěrá pramen, pod ním vybudovali lesáci malé jezírko.


Na místě, kde byl zajat a mučen, nechal kníže Jaromír vystavět dřevěnou kapli, zasvěcenou jeho patronovi, sv. Janu Křtiteli. Ve 13. století byl na tomto místě vystavěn kamenný kostel a benediktinský klášter. Husitské drancování přežil pouze kostel, kolem kterého se dnes rozkládá kublovský hřbitov. Z proboštství spatříme již jen zbytky obvodových zdí, jejichž část je zdí hřbitovní.

Vedle hřbitovní branky najdeme nevzhledně obezděnou uzamčenou studnu Gotthardku. Pramen sv. Gottharda vyvěral původně pod oltářem kostela. Svatyně vystavěné nad pramenem kondenzovaly energii a příznivě ovlivňovaly duchovní naladění.

 
 
Copyright © MANE z.s.
 
 

TOPlist