Od nepaměti lidé v krajině nalézali místa, která pro ně měla zvláštní význam či náboj. Místa magická či posvátná, která  vyzařovala energii - pozitivní i negativní. Bývaly to hory, kopce, návrší, kameny ve volné přírodě, studánky, ale také strže, jeskyně a propasti. Na těchto místech lidé vztyčovali menhiry, budovali obětiště či svatyně pro pohanské obřady. Později zde stavěli křesťanské kostely, chrámy nebo popraviště. Pro mnohé esoteriky je to kosmická brána, kterou k nám proudí silná energie.
 
S příchodem křesťanství docházelo na magických místech k všelijakým zjevením, dokonce se tu začaly dít přímo zázraky. Katolická církev byla zázrakům nakloněna, není tedy divu, že posvátná a poutní místa přibývala. Svaté kopečky, léčivé prameny, poutní kapličky a další. Řada z nich vznikala na posvátných místech i pro původní pohanské kultury.

Krajina kolem nás je nabitá magickou sílou, kterou může každý z nás pocítit, pokud naladíme své vnímání na jemnější energie a na chvíli odhodíme starosti všedního dne. Proč si tedy nedopřát ve volném čase něco opravdu výjimečného? Vydejte se s námi na výpravu po zajímavých místech, ze kterých číší tajuplná energie! 

V roce 2014 Asociace MANE spustila nový projekt "Esoterické cestováni"